Zakaj RPA?
Preprostosta uvedba, hitri učinki, večja varnost
Sodelovanje z roboti omogoča, da se zaposleni ne ukvarjajo z rutinskimi, ponavljajočimi opravili. Namesto tega odločajo, kadar se pojavijo nejasnosti, rešujejo izjeme in vodijo robote.
RPA ne zahteva posegov v razvite procese in IT podporo. Ne avtomatizira celotnih procesov, temveč samo naloge, ki jih hitreje in bolje opravi robot.
Robotizacija je preprostejši, cenejši in hitrejši način avtomatizacije. Robot uporablja iste sisteme in vmesnike kot človek, zato je njegova uvedba hitra in preprosta. Dodatna prednost robotizacije je sledljivost, vse kar počne robot se samodejno beleži. Tako je mogoče zagotoviti največjo možno varnost podatkov in preprečiti zlorabe, povezane z možnostjo vpogleda v osebne ali druge zaupne podatke.
Alternativa robotizaciji so integracija sistemov, zamenjava obstoječe programske opreme ter sprememba in prilagajanje procesov. Izkazalo se je, da takšne vseobsežne spremembe zahtevajo dolgotrajno izvedbo, povzročajo zastoje pri delu, nepredvidene stroške, odpor zaposlenih... Navedeno ogroža sposobnost podjetja delati, v čemer so najboljši in uresničevati in razvijati svoje poslanstvo.
Robotizacija nasprotno skoraj ne obremenjuje internih resursov, izvedba ni moteča, učinki so pregledni in merljivi. Praviloma ni lahko oceniti celotno izgubo delovnega časa pri rutinskih delih. Prihranki so zato pogosto veliko presenečenje.
Robotska procesna avtomatizacija je preprosta, hitra in učinkovita digitalizacija
Digitalna transformacija je nujen toda dolgotrajen in zelo tvegan projekt
Digitalna transformacija je ena najpogostejših fraz v predlogih kako izboljšati delovanje podjetij in organizacij. Celovita digitalna transformacija zahteva veliko časa in je velika vsakodnevna obremenitev za podjetje. Žal redko prinaša pomembne kratkoročne in predvidljive učinke. Podjetja so tako v škarjah zahtev po takojšnjih učinkih in dolgoročno vzdržnem razvoju poslovanja. Celovita digitalna transformacija je nujna, a kompleksna in tvegana.
Robotska procesna avtomatizacija (RPA) je mikro digitalna transformacija.
Ne spreminja procesov podjetja, ne zahteva sodelovanja celotnega kolektiva. Deluje hitro, tiho in učinkovito - robotiziranje naloge traja do tri mesece. Robotizira izvajanje preprostih, a zamudnih nalog. Pregledni so stroški in pričakovani prihranki. Povečata se hitrost, kakovost in preglednost opravljenega dela.
RPA: Mnenje in priporočilo Deutche Bank
"Roboti bodo v prihodnosti dobili osrednjo vlogo v bančnih in zakladniških procesih saj omogočajo izvajanje različnih nalog na bolj učinkovit in manj tvegan način."
KPMG: Robotizacija procesa v SAP-u
"Ste na poti RPA? Tu je uspeh samo vprašanje časa; in sedaj je pravi čas za začeti."
RPA v financah in računovodstvu
"RPA lahko analitikom prihrani 50-70% dela."
RPA ne pomaga samo velikim podjetjem - primer gradbenega podjetja, specializiranega za tlakovanje
Kakšen je bil proces pred robotizacijo?
Pred RPA je proces trajal 16 do 24 ur tedensko, opravljala sta ga dva zaposlena, bilo je težko opraviti celotno delo pravočasno, zato sta pogosto morala delati tudi med vikendom.
Koliko je trajala robotizacija?
Celoten čas izvedbe same robotizacije je bil 60 ur; štiri tedne je trajalo uvajanje in tri tedne nadzor po uvedbi.
Kakšni so bili učinki?
90% prihranka pri delu, od povprečno 20 ur na povprečno 2 uri na teden. Investicija se je povrnila v treh do štirih mesecih.
VIR: [blog.workfusion.com]