RPA tehnologije

Robotska procesna avtomatizacija se je razvila iz programskih orodij, ki so izvorno omogočala samodejno preizkušanje programske opreme. Namesto, da bi napake v kodi ugotavljali ljudje, to izvede namenska programska oprema. Ta simulira delo človeka in uporablja človeku namenjene grafične uporabniške vmesnike (GUI). Od tu ni bilo daleč do ugotovitve, da lahko na podoben način roboti izvajajo rutinska opravila, ki jih sicer na računalnikih opravijo ljudje. 

Pravi razmah beleži RPA šele zadnjih nekaj let. Verjetno tudi zaradi pogostega nezadovoljstva z napredovanjem in rezultati digitalizacije. 

Digitalizacija se že vrsto let oglašuje kot "do or die" za vsako podjetje. Žal v praksi pogosto prinaša predvsem dodatne stroške in še bolj zapleteno poslovanje. Avtomatizacija je pogosto izredno težko izvedljiva v obstoječem okolju in hkrati z dnevnim, zahtevnim poslovanjem podjetja. Učinki so zelo dolgoročni, če sploh. Tu je na sceno stopila RPA. 

RPA omogoča jasne obljube in zagotavlja relevantne rezultate. Učinkovitost in zmogljivost RPA orodij skokovito narašča. To omogoča, da se robotizira ne samo posamezne naloge, temveč celotne procese, ki se izvajajo preko različnih aplikacij in vmesnikov. Vse manj je tehnoloških ovir za robote; večino nalog lahko opravi robot hitreje in natančneje. Njegove aktivnosti so v celoti sledljive, deluje lahko neprestano. Morebitne napake je mogoče hitro ugotoviti in odpraviti. 

RPA je hkrati prijazna do zaposlenih, saj jim daje novo vlogo. Za RPA najpomembnejšo novo vlogo imenujemo #manager robotov. Vendar to ni edina nova vloga. RPA ustvari dodaten razpoložljivi čas, ki ga je mogoče ustvarjalno izkoristiti. Za več stikov z uporabniki in med zaposlenimi, razvoj novih poslov, vstop na nove trge...

RPA ni preprosta tehnologija. Orodij je veliko, vsako ima svoje prednosti a tudi omejitve in slabosti. Sodelovanje z Botero podjetjem omogoča, da ne zapravljajo časa s preučevanjem tehnologij. Verjamemo, da so za naročnika tehnologije nepomembne. Zato se z naročnikom osredotočamo predvsem na: cilje robotizacije, sprejemljiv strošek, varnost in vlogo managerja robotov. Pri izvedbi uporabljamo različna orodja, glede na izziv in za naročnika upravičen strošek. Razumemo, da mora za naročnika sprejemljiv strošek povrniti investicijo v nekaj mesecih, ne nekaj letih. Razen tega mora RPA uporabnikom podjetja in zaposlenim zagotoviti boljše storitve. Torej večjo hitrost izvedbe, manj napak in večjo varnost osebnih podatkov. 

Namestitev RPA orodja

Možnosti namestitve RPA orodja sta lokalno ali v oblaku. Vsaka od rešitev ima svoje prednosti. Namestitev v oblaku zagotavlja veliko fleksibilnost in nižje stroške strojne opreme, Na zahtevo uporabnika je možna tudi lokalna namestitev.  

Nadzorovan in nenadzorovan način dela

Naši roboti niso vidni, a je mogoče spremljati, kako delajo. V nadzorovanem načinu izgleda njihovo delo, kot bi za računalnikom bil človek. Le da delo teče zelo, zelo hitro in neprestano.  

Pri nenadzorovanem načinu roboti delajo, toda ni jih mogoče opazovati pri delu. V obeh načinih je mogoče po potrebi vse aktivnosti robota kasneje pregledati. To zagotavlja poseben, visok standard zagotavljanja varnosti pred nepooblaščenimi posegi v podatke.